29.09.2023 - Tavşanlı Engelsiz media tv
REKLAM ALANI

Engelli türleri

Engelli türleri
REKLAM ALANI

Engelli Türleri Engelli bireylerin farklı engel türleri olabilir. Engellilik, fiziksel, zihinsel, duyusal veya psikolojik engeller nedeniyle oluşabilir. İşte bazı engel türleri:

  1. Fiziksel engel: Kas, kemik, eklemler ve sinir sistemleri gibi vücudun bir kısmındaki bir engel nedeniyle oluşur. Örnekler arasında felç, amputasyon, serebral palsi, multipl skleroz ve spinal kord yaralanmaları yer alır.
  2. Zihinsel engel: Zihinsel engellilik, bir kişinin düşünce, anlama ve öğrenme yeteneğini etkileyen bir durumdur. Örnekler arasında otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme güçlüğü yer alır.
  3. Duyusal engel: İşitme veya görme kaybı gibi bir duyuda bir engel nedeniyle oluşur. Örnekler arasında işitme kaybı, görme kaybı, işitme ve görme kaybı ve renk körlüğü yer alır.
  4. Psikolojik engel: Anksiyete bozukluğu, depresyon, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi bir zihinsel sağlık durumu nedeniyle oluşur.
  5. Otizm spektrum bozukluğu: Otizm spektrum bozukluğu, sosyal etkileşim, iletişim, tekrarlayan davranışlar ve sınırlı ilgi alanları gibi belirtilerle karakterize edilen bir nörogelişimsel bozukluktur.
  6. Down Sendromu: Down sendromu, üçüncü bir kromozom nedeniyle ortaya çıkan bir genetik bozukluktur ve genellikle bireylerin fiziksel özelliklerinde ve zihinsel yeteneklerinde farklılıkların oluşmasına neden olur.

Bu sadece birkaç örnek olup, engellilik birçok farklı neden veya faktörden kaynaklanabilir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ