29.09.2023 - Tavşanlı Engelsiz media tv
REKLAM ALANI

işitme engelli nedir? engelliler ne ister?

işitme engelli nedir? engelliler ne ister?
REKLAM ALANI

İşitme engelli, doğuştan veya sonradan işitme kaybı olan kişilere verilen bir tanımdır. İşitme kaybı, bir kişinin sesleri duyamaması veya duyamaması gereken bir şeyleri duymasıdır. İşitme engelliler, genellikle işaret dilini kullanır ve/veya işitme cihazlarını kullanarak iletişim kurmaya çalışır.

İşitme engelli diğer engelli

İşitme engelliler, diğer engelliler gibi, aynı hak ve imkanlara sahip olmak isterler. Bu hakların başında, eğitim hakkı gelir. İşitme engelliler, eğitimlerini dil ve işitme engelli öğretmenler eşliğinde sürdürebilmelidir. Ayrıca, işitme engellilere uygun çeviri hizmetleri ve işaret diline uygun yazılı materyaller sunulmalıdır.

isitme engelli

İşitme engelliler, aynı zamanda toplum hayatına katılım hakkı da isterler. Bu hak, işitme engellilerin toplumun her alanında özgürce hareket edebilmelerini ve işyerlerinde çalışabilmelerini kapsar. Bu haklarının yerine getirilmesi için, işitme engellilere uygun teknolojik cihazlar ve çeviri hizmetleri sunulmalıdır.

Sonuç olarak, işitme engelliler, diğer engelliler gibi, eğitim, toplum hayatına katılım ve işyerlerinde çalışma haklarına sahip olmak isterler. Bu haklarının yerine getirilmesi için gerekli teknolojik ve çeviri hizmetlerinin sunulması gerekir. Bu sayede, işitme engelliler de toplumda eşit şartlar altında yaşayabilir ve gelişebilirler.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ