(ANASAYFA)


(FİRMALAR)


(VİDEOLAR)


(TV?İZLE?)


ÜYEHESABI

Tavşanlı Mobil uygulamayı indir!tavşanlı mobil uygulama

Makale menüsü

DÜNYADA iLK NOBEL ÖDÜLÜNÜ ALAN şAiR KiM?

DÜNYA iLK NOBEL ÖDÜLÜNÜ ALAN şAiR
KiM?

Rromantizmin aşırılıklarına tepki olarak şiire incelik, denge ve estetik standartlar getirmeyi amaçlayan Parnasçı akımın öncülerinden Fransız şair.
1901'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır.

1901 yılında açılış Nobel Ödülü verildiğinde, şu anda bilinmeyen Sully Prudhomme'a gitti. 16 Mart 1839'da doğan Prudhomme, Romantik hareketten kaçan bir Fransız şair ve denemeciydi. Parnassus okuluna gevşek bir şekilde bağlı olan Prudhomme, dönemi için bilimsel bir şiir yaratmak istedi. Nobel komitesine göre, ödül, "yüce idealizm, sanatsal mükemmellik ve hem kalbin hem de aklın niteliklerinin nadir bir kombinasyonunu kanıtlayan şiirsel kompozisyonunun özel olarak tanınmasıyla" verildi.

Sully Prudhomme Paris'te doğdu. Bir göz hastalığı onu mühendislik çalışmalarını durdurmaya zorladıktan sonra, bir süre avukat olarak kendini destekledi. Zaten öğrenci olarak şiir yazmaya başlamıştı ve ilk çıkışı 1865'te geldi. Zamanla, özellikle 1881'de Fransız Akademisi'ne girerek saygın bir şair oldu. Zaman geçtikçe sağlığı azaldı ve evinde yalnız yaşadı. Paris'in güney banliyöleri, 1907'de öldü. Sully Prudhomme, Nobel Ödülündeki parayı genç Fransız şairlerini yayınlamak için bir fon oluşturmak için kullandı.

SULLY PRUDHOMME NOTLAR

 Sully Prudhomme'un dediği gibi; "Aşktan ölenler ne cennete ne cehenneme gidebilirler. Onlar için ebediyet olmaz, onlar cenneti ve cehennemi yaşamışlar ve ruhları heyecanlarına, coşkunluklarına sarf edilmiş, bitmiş, yok olmuştur."


 ımanlı ve hassas bir şair olan Sully Prudhomme “Dünya” adlı bir şiirinde şöyle demektedir: Bu dünyada bütün çiçekler solar Bütün kuşların ötüşleri devamsızdır Ben, ebedî sürecek yazları düşünüyorum Bu dünyada, bütün insanlar, aşklarının Dostluklarının zevaline ağlarlar Ben ebedî sürecek sevgileri düşünüyorum (Stonces, s. 34)


 En ünlü şiiri "Le vase brise"yi de (Kırık Vazo) içeren Stances et poemes (1865; Kıtalar ve şiirler), Les Epreuves (1866; Sınamalar) ve Les Solitudes'dür (1869; Yalnızlıklar).
 
Açılan hafif çatlak gerçi küçük bir şeydi,
fakat ince billûru günden güne yiyerek
sinsi bir yürüyüşle boyuna ilerledi.
kuşattı her yanını yavaşça kemirerek.


#alirizasoyaslan #sullyprudhomme #nobelbarışödülü

 • umut
  umut1
  korucu ali seyahat
  Gezi Düğün Ve özel günlerinize vw minibüs kiralanır. irtibat tel:0542 354 24 96

  bizimle çalışmak istermisiniz.
  Bizimle çalışmak istermisiniz tel:0532 623 98 39
//
 • anasayfaAnasayfa
 • facebook paylaş
  twitter paylaş