(ANASAYFA)


(FİRMALAR)


(VİDEOLAR)


(TV?İZLE?)


ÜYEHESABI

Tavşanlı Mobil uygulamayı indir!tavşanlı mobil uygulama

Makale menüsü

İLK YERLİ MOTOR HELİKOPTERDE KULLANILACAK AMA JET MOTORU NİTELİĞİNDE.

(Önce bu yazıyı okuyun sonra AMAN DİKKAT; UYARIYORUM, Diye Gazeteci duyarlılığını gösteren dostum Mehmet Koçak’ın yazısını)
Bugün ilk yerli helikopter motorunu üretip teslim eden kardeşim, Prof.Dr. Cevat Akşit hocaefendi nin oğlu Prof.Dr. Mahmut Akşit, sizin gibi güzide ailelerin içinden gelen, Mehmet Zahit Kotku muhibbi, Erbakan hoca hayranı ve onun çizdiği yolda ilerleyip, yerli yüksek sanayi tutkunu bir kardeşinizdir. Törenden sonra savunma bakanı test odasına gidip sanayi bakanıyla tekrar testi içerde tekrarladılar. Aslında 1 yıl önce bu motor çalıştı, bu helikopterde uçuş için kullanılmak üzere teslim töreniydi. Kardeşim Mahmut bey Sabancı Üniversitesinde Profesör, mekatronik hocası, üniversitede haftada sadece doktora öğrencilerine yarım gün ders vererek öğretim görevlisi olarak devam ediyor. Ama ABD de general motorun ( tirbün, motor imalatçısı) arge direktörü iken Türkiyeye üniversiteye dönmüştü. 2014 yılında sn Reisimiz Erdoğanın emri ile TEİ genel müdürü oldu. Ama üniversiteyi bırakmadı. Kardeşim gelmeden 20 yıl boyunca tek motor yapılmamış, yedek parça yapmış TEİ. Mahmut bey gelince Heron larla ciddi sorun vardı, çalışmıyordu
Önce İHA motoru yaptı ,Baykar ve tusaşın İHA motorlarının bir kısmını artık TEİ veriyor. 6 yılda 10 değişik motor yapıldı, tamamı havacılıkla ilgili yüksek teknoloji motorları. Bu gün seri üretimle ilki teslim edilen helikopter motoru bir gaz tirbünü, jet motoru yani bir üst versiyonda savaş uçağı motoru yakında çıkabilir. Bu tip gaztirbün motorunu dünyada üretebilen 7. Ülke olduk Elhamdülillah . Bu çok önemliydi artık Türkiye biraz zaman alsa da tüm motorlarda yerli milli üretim yapabileceğini isbat etti. Ayrıca yedek parça üretiminde de kalite ve hacim yönünden TEİ dünya 1.si oldu. Tüm dünyaki uçan 2 uçaktan birininde TEİ parçası var. TEİ tanıtım filmine girerseniz bu bilgilerin daha fazlasını görebilirsiniz. Kardeşimle aile olarak biz de gurur duyuyoruz, Allah muhafaza etsin bir kaç kez de suikast geçirdi, Çapa Tıp Fakultesindeki hocalar Aselsan mühendislerine benzer suikastleri çözüp Allahın izni ile sağlığına kavuştu dualarınızı bekleriz İnşallah önümüzdeki günlerde daha güzel şeyler olur.
Dr. Mehmet Sıddık AKŞİT
kaynak:https://www.facebook.com/spmustafaguler
 • umut
  umut1
  korucu ali seyahat
  Gezi Düğün Ve özel günlerinize vw minibüs kiralanır. irtibat tel:0542 354 24 96

  bizimle çalışmak istermisiniz.
  Bizimle çalışmak istermisiniz tel:0532 623 98 39
//
 • anasayfaAnasayfa
 • facebook paylaş
  twitter paylaş